Leden na zahradě, aneb stále je co dělat
Vloženo: 08. 12. 2020
Říkáte si, že v lednu si můžete konečně dáchnout a nechat zahradu ležet ladem? Ne tak docela. Samozřejmě, pokud mrzne a zahrada leží pod sněhem, moc toho nenaděláte. Ale i tak je tady pár činností, které jí mohou výrazně prospět.
Okrasná zahrada v lednu
Choulostivé okrasné květiny je záhodno před mrazem ochránit pomocí chvojí. Pokud se ale oteplí, je nutné pokrývku odstranit, aby se rostliny nezapařily. Chvojí vrátíme zpět na místo, jakmile začne opět teplota klesat.
Věděli jste, že některé trvalky potřebují přemrznout, aby vyklíčily? Proto je dobré právě v zimě zasít jejich semena do venkovních truhlíků. Trvalky také mohou mít v našem podnebí problémy s vlhkem, které přinášejí časté oblevy. Ujistěte se tedy, že se v jejich blízkosti voda nezadržuje.
Pokud na okrasné stromky či živý plot napadne větší množství mokrého sněhu, ometeme je např. smetáčkem, aby se nepolámaly jejich větve. Stále ještě můžeme pruhem juty stáhnout túje a jalovce, aby je sníh nezdeformoval. Pokud budete odklízet sníh, přihoďte jej ke kmenům dřevin či rostlin, abyste jim zajistili vláhu.
Ovocná zahrada by neměla být opomenuta
V lednu je ideální čas odstranit tzv. borku u ovocných stromů. Jde o druhotnou kůru, která se nachází na vnější straně kmene, je odumřelá a mohou se pod ní ukrývat škůdci a výtrusy hub. Borku je třeba seškrábat a spálit.
Pokud jste tak ještě neučinili třeba v prosinci, můžete prořezat suché, poškozené nebo špatně rostoucí větve ovocných stromů, aby zbytečně nebránily budoucím jarním slunečním paprskům. Stejně tak je vhodné ze zahrady odstranit mrtvé a nemocné ovocné dřeviny.
Aby se kmeny stromů během slunečných dní nepřehřály a poté v noci nedošlo k jejich poškození vlivem mrazu, natíráme je vápenným mlékem, obalujeme vhodným materiálem či jen opřeme prkno na jižní stranu kmenu.
Zeleninová zahrada
Stejně jako květiny bychom měli chvojím (nebo napadaným sněhem) chránit také “otužilou” zeleninu, mezi kterou patří třeba špenát, pórek, pastinák či kapusta. Zároveň můžeme ze záhonů sklízet zimní cibuli a kadeřavou petržel. Pokud nemrzne a záhony nejsou pod sněhem, lze vysévat mrkev a kořenovou petržel.
Další práce na lednové zahradě
Udělejte si pořádek v zahradním domku či pergole. Pusťte se do oprav nářadí a vyřaďte to poškozené či nefunkční. Pokud bydlíte blízko lesa, kontrolujte pravidelně oplocení, aby se do zahrady nedostala volně žijící zvěř (jako jsou srny či zajíci), a neokousala stromky či zeleninu.
Právě teď je také vhodná doba ke zpracování kompostu. Vše, co bylo na povrchu a na stranách přemístíme dovnitř figury a naopak. Kompost by měl být vysoký kolem metru. Do kompostu můžeme přidat také popel ze dřeva.
Kompletní přehled prací, které lze provádět v každém měsíci, najdete v našem zahradním kalendáři.
Další články:
Návod na výrobu krmítka pro ptáky na zahradě
Fotogalerie - dřevěné chaty k rekreaci
Deset předsudků, které mají lidé o dřevostavbách
Jak ochránit stavby ze dřeva před zimou?
Jak vytvořit vlastní zahradní bar
Přístřešek na auto nebo garáž: Co je lepší? Záleží na okolnostech
Jak efektivně využít dešťovou vodu
Výhody dřevostaveb