Zahradní domek u sousedova plotu? Jak daleko stavět?
Vloženo: 26. 08. 2024
Nad odstupovými vzdálenostmi se musí majitelé zamýšlet již během výběru pozemku. Vyhláška stanovuje podmínky umístění staveb na pozemku jak z pohledu architektonického, tak i z pohledu urbanistického, hygienického, z pohledu bezpečnosti, ale i požární a civilní ochrany.
Vzdálenost stavby od hranice sousedova pozemku
Podle § 1019 v sousedských vztazích vzniká nárok, kdy musí váš soused upravit svou stavbu tak, aby vám na váš pozemek nepadal sníh a nestékala voda. Daný paragraf lze uplatnit například v případě, kdy má soused rozbitý okap. Pokud soused v tomto případě okap neopraví a vznikne škoda, vzniká nárok na odškodnění. Paragraf se ale nevztahuje na situace, kdy voda stéká zcela přirozeným způsobem a soused to nijak nemůže ovlivnit.
Vzdálenost stavby zahradního domku s menší zastavěnou plochou
Vzdálenost mezi rodinnými domy musí být minimálně 7 m, které by si mezi sebe měli sousedi rozdělit, tedy každý 3,5 m. Ve zvláště stísněných podmínkách jsou to 4 metry. Vzdálenost domů a zahradních domků od společných hranic sousedících pozemků je stanovená na 2 metry. Odstupová vzdálenost stavby zahradního domku s menší zastavěnou plochou 40 m² tak činí 2 m od plotu. Sem bude spadat zahradní domek nebo bouda na nářadí.
Výjimka potvrzující pravidlo
Nařízení pamatuje na situace, kdy se domy nacházejí ve velmi stísněných podmínkách. Zda je to i váš případ rozhodnou úředníci stavebního úřadu. Je také třeba zjistit, zda se na vaši stavbu vztahuje nutnost mít stavební povolení. Pokud je rozhodnuto ve váš prospěch, dojde ke snížení hranice, ale v žádné z protilehlých stěn stavby nesmí být žádná okna obytných místností. Ojediněle mají majitelé dle vyhlášky možnost situovat stavbu na hranici pozemku z důvodu tzv. zachování hodnoty zástavby. Budovy nesmí mít na stěně kopírující hranici žádné stavební otvory, tedy okna či větrací průduchy. Musí být zamezeno i spádu dešťové vody a sněhu na sousedův pozemek.
Jak získat souhlas souseda se stavbou
Sousedovi můžete zaslat doporučený dopis se základními informacemi o záměru stavby, situační mapku či půdorys. Většina stavebních úřadů akceptuje i doložení kopie dopisu s poštovní dodejkou. Postačí vám i písemný souhlas souseda se stavbou s podpisem a datem. Prohlášení si můžete stáhnout zde nebo si jej lze vyzvednout na stavebním úřadě. Pokud dodržíte uvedené podmínky, souhlas souseda nepotřebujete, pouze jím urychlíte řízení.
Kdy stačí oznámit stavbu a kdy je třeba stavební povolení
Bez ohlášení lze stavět drobné stavby do 40 m² a 5 m výšky. Dále sem spadají zimní zahrady s jedním nadzemním podlažím, skleníky do 40 m², zastavěné plochy do 5 m výšky, bazény do 40 m² a další. Celkem se jedná o drobné stavby, které jsou uvedeny v příloze č. 1 nového stavebního zákona.
TIP: Podívejte se, co je třeba si rozmyslet, než si pořídíte zahradní domek.
Jaká je správná vzdálenost garáže od sousedova plotu?
Zvláštní přístřešek pro auto nebo garáž jsou mnohem vhodnější, než vyhrazení garážového stání v jednom z podlaží domu, neboť takovou variantou si sami ubíráme životní prostor v domě. Finanční nákladnost zděných garáží bývá zásadní důvod, proč si pořídit přístřešek na auto. Pro garáž platí podobná pravidla a zákony, jako pro jiné stavby, o nichž jsme hovořili výše.
Srubový nářaďový domek s pultovou střechou a s přístřeškem. Stěna 28 mm. Půdorysný rozměr 300 x 250 cm. Kvalitní, řádně vysušené a řemeslně opracované řezivo.
Ušetříte: 8 748 Kč (15 %)
49 574 Kč
Robustní srubový zahradní domek ze síly stěny 28 mm, o půdorysném rozměru 350x250 cm. Kvalitní, řádně vysušené a řemeslně opracované řezivo.
Ušetříte: 9 111 Kč (15 %)
51 631 Kč
Vzdálenost garáže či přístřešku na auto nesmí být menší, než 2 metry od hranice pozemků. Ve výjimečných případech může být stavba umístěná tak, že jednou stěnou stojí na hranici pozemku, nicméně i zde platí, že ve stěně nesmí být žádné otvory (tedy ani okna, ani průduchy) a musí být zabráněno stékání vody na pozemek, aby nevznikla škoda na majetku souseda.
Obecně platí, že na jednu domácnost nebo byt by mělo u domu být vybaveno alespoň jedno parkovací místo. Nejde jenom o to, zda auto máme nebo nemáme, vždy se může stát, že přijede návštěva či opravář domácích zařízení, případně dodavatelé služeb či zboží, kteří nemohou stát ve vozovce (a mohou se krátkodobě zastavit na příjezdové cestě do garáže).
To, kam garáž nebo přístřešek na auto umístíme, určujeme samozřejmě dle dobré dostupnosti z vozovky, ale záleží také na celkové koncepci domu a jeho velikosti. Garáž či jakákoliv stavba nesmí svou architekturou a velikostí zásadním způsobem narušovat schválený ráz původní stavby, k níž je garáž přistavěná.
Další články:
Co je potřeba udělat, aby trávník byl v pořádku i na podzim?
Listopad - na co nezapomenout při práci na zahradě
Jak zastínit pergolu nebo altán
Na co se zaměřit před koupí bazénu?
Výhody dřevostaveb
Krásné, ale i jedovaté
5 tipů, jak vyhnat kuny z půdy
Jak si vyrobit zahradní sprchu svépomocí